НАЈНОВИЈЕ...
Промоција књиге Николе Лоренцина

Промоција књиге Николе Лоренцина

Прво представљање широј јавности капиталног издања Филмског центра Србије, Џејмс Џојс и Филм, аутора Николе Лоренцина. Плод сарадње ПанАрт-а, Градске библиотеке Панчева и Филмског центра Србије. Градска библиотека Панчево, 1. октобра у 19:00.

О Књизи говоре

Професор Боро Драшковић, редитељ, колико филмски толико и позоришни

(Као професор на многим универзитетима (САД, Индија, Кувајт, Ирак, Мађарска, Норвешка…), један од ретких редитеља који су се, са подједнаким успехом бавили разним медијима (радиом, телевизијом, филмом), аутор више књига о глуми и режији (Промена, Лавиринт, Огледало, Парадокс о редитељу, Краљ мајмуна…). У позоришту је тумачио најзначајнија дела, у широком луку од Есхила до Бекета, уз Шекспира, Молијера, Чехова, и наше класике Домановића, Петра Кочића, Данила Киша… Објавио је књигу-путопис Поглед пролазника. Пише кратке приче, сценарија, радио-драме и драме.)

Мирољуб Стојановић, филмски критичар и уредник издавачке делатности Филмског центра Србије. За њега његове колеге кажу, да код нас не постоји неко ко о филму зна више од Мирољуба Стојановића и не постоји ништа што Мирољуб Стојановић о филму не зна.
Никола Лоренцин, професор ФДУ-а у пензији и данас неуморно ствара, што доказује и ова књига.

О књизи

Под светлима великог “Електро-биоскопа” браће Лифка, Џојс је, крајем 1904. на пулском тргу, широм отворених очију, сањарио о непознатом и новом свету.

Лоренцин бележи и један важан податак из биографије творца “Уликса” који, и на прагматичан начин, доказује везу писца и филма: Џојс је, уз подршку италијанских бизнисмена, крајем 1909. у Даблину отворио “Кинематограф Волта”, први биоскоп у Ирској.

– Раскошни биоскоп био је смештен у центру Даблина. Сачуван је и програм филмова одабраних за свечано отварање, а сам писац је осмислио плакате и исписао наслове филмова за прву представу.

Мада је једно време био и менаџер, славни Ирац је брзо напустио ове “мутне и турбулентне воде непосредног рада на филму”. По Лоренциновим речима, Џојс је још дубље заронио у свет покретних слика током свог вишегодишњег живота у Паризу (од 1920. до 1940), и тада филмској метрополи.

– Сва значајна, разуздана и суптилна кинематографска збивања догађају се пред њим: од оних техничке природе до настанка звучног филма.

Писац као статиста

Аутор бележи да је ирски писац био и један од статиста (заједно са Паблом Пикасом и Езром Паундом) у филму “Нечовечна” Марсела Лербијеа. – Док је трајало снимање, Џејмс Џојс је био замољен, заједно са многим другим истакнутим уметницима париског високог друштва да се придружи великом скупу статиста који ће својим присуством увеличати музички наступ главне диве Жоржет Лебланк.

plakat_lorencin