Промоција књига: „Мој отац, Фјодор Достојевски“ и „Године блискости са Достојевским“

Градска библиотека Панчево вас позива на промоцију књига „Мој отац, Фјодор Достојевски“ Љубов Достојевскаје и „Године блискости са Достојевским“ Аполинарије Суслове.

Промоција ових књига биће одржана у уторак, 10. маја 2022. у 19:00 часова у читаоници Градске библиотеке Панчево.

Учествују:

• др Зоран Живковић, критичар
  • Мирослав Дамјановић, издавач
  • Бранка Марган, професорка књижевности

Поводом 200 година од рођења Достојевског, објављен је историјат породице Достојевски, из угла његове ћерке Љубов. Књига је писана на француском језику, 1921. године, поводом обележевања стогодишњице славног писца.

Судећи према дневницима (као што је дневник Аполинарије Суслове) и препискама јавних личности које су до нас допрле, мушкарци су заиста свакодневно били суочени са деликатношћу женских осећања и крхкошћу својих муза. Уз неурастенију, ‘иза ћошка’ је вребала туберкулоза и, наравно, компликације око порођаја, који је неретко имао фаталан исход. Треба ипак имати на уму, да је мелодраматично изражавање љубавних јада била привилегија повлашћене класе. Служинчад и сељанке нису познавале луксуз, сузама наквашених свилених марамица, значајног уздисања и пригодног падања у несвест.
Дневник Аполинарије Суслове је једно такво сведочанство.

Позив на промоцију књига Мој отац, фјодор достојевски и Године блискости са Достојевским