Једна књига један град 2022.

Поштовани грађани,

Позивамо вас на нашу традиционалну манифестацију Једна књига један град која ће се одржати 2. и 3. новембра 2022. године у Градској библиотеци Панчево.

Добро дошли!

„Једна књига један град“, Градска библиотека Панчево 2. и 3. новембра у 19 сати. Овогодишња манифестација “Једна књига један град“ Градске библиотеке Панчево у свом средишту има књигу прослављеног домаћег аутора Слободана Тишме „Живот песника“ у поднаслову „политицал нигредо“. Премда је ово аутобиографска књига, која своје упориште има у стварности, на моменте осећамо јасан продор фикционалног што читавом делу даје посебан поетички шарм и ствара нову дистанцу са које се могу тумачити одређени доживљаји, ситуације, људи и идеје. Детињство и младост Слободана Тишме постају парадигма одрастања свих тих необичних, талентованих и јуродивих дечака у Новом Саду у време Титове Југославије. Али, пре свега, и због свог поднаслова, ова књига потцртава један много већи друштвени проблем данашњице, а то је положај песника, односно истинског уметника у свету. Да ли је то најнижа лествица на коју је могао да пропадне стваралац у савременој култури и да полако труне, како то наглашава алхемичарски израз „негредо“? Ако је у свести савременог човека потпуно ишчезао смисао или љубав за поезију и песнике, дакле ствараоце, чему се хуманом можемо надати у било којем облику политичке заједнице овог бирократско-технолошког света? Време равнодушности и цинизма, вашарских свечаности и булеварског театра, не привлачи и не одгаја песнике, оно их пушта да труле и распадају се. Симболично, књига Слободана Тишме представља кратку историју распада хуманистичког погледа на свет и живот у последњих седамдесетак година. Запад је од античке грчке преузео представу да је управо у време процвата хеленске културе човек, заиста, живео као морално биће са изграђеним смислом за лепо у уметности, речју да је био „биће културе“. Данас се то наслеђе хеленског света и сви каснији напори на очувању духа уметности, доживљавају као подерани стари џемпер кога се треба занавек курталисати. Тако данас раде Европљани и ми заједно с њима. Бацамо све своје праве културне вредности у контејнер, а замењујемо их сурогатима најодурније велеградске забаве. На овоме примеру се види да је код свих нас сломљена воља да пружимо отпор. Култура је прешла у цивилизацију и јавио се застрашујући осећај равнодушности који је прожео биће модерног човека. Европа више себе не доживљава као простор завичаја, она презире саму себе.

Среда 2. новембар у 19 сати
Читаоница градске библиотеке Панчево
„Перцепција савремене поезије и песника“
Учесници:

• Ана Марија Грбић, песникиња и приповедачица
  • Даница Вукићевић, песникиња
  • Драган Ђорђевић, теоретичар културе
  • Модератор: Јасмина Топић

Четвртак 3. новембар у 19 сати
Читаонца градске библиотеке Панчево
Предтављање књиге „Жовот песника – политицал нигредо“
Учесници: