Представљање књиге ”Српски Руси” Драга Делића

Градска библиотека Панчево

Четвртак, 14. март, у 19.00 часова

Представљање књиге ”Српски Руси” Драга Делића у издању Кључ издаваштва из Београда. На промоцији ће говорити Милан Трпковић, директор издавачке куће Кључ издаваштво и аутор. Програм ће се одржати у Градског библиотеци Панчево, 14. 03. 2024. године у 19 сати.

О књизи:

Књига „Српски Руси, један век руске емиграције у Србији – наслеђе и поуке из прошлости“ новинара и писца Драга Делића описује и анализира један од најважнијих догађаја у историји руског и српског народа у току 20. века: долазак руске емиграције у Србију, односно Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца. Избегли Руси оставили су упечатљив траг у просвети, архитектури, здравству, авијацији, грађевинарству, духовном и друштвеном животу у градовима у којима су се доселили. Скоро да нема области у којој нису остварили значајна достигнућа, а уједно су дали и немерљив допринос препороду Србије након Првог светског рата и бројних страдања. Пред читаоцима су документоване приче о бројним знаним и/или заборављеним делима везаним за долазак руске емиграције. На опширан и свеобухватан начин књига представља први и за сада једини осврт на велики пример пријатељства српског и руског народа између два светска рата. Написана је поводом једног века руске емиграције у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, односно Србији. Значајни центри у којима су живели Руси су били: Београд, Сремски Карловци, Бела Црква, Бечеј, Панчево, Кикинда, Трстеник, Врњачка Бања, итд. Ова књига је пријемчива широј читалачкој публици и да представља водич кроз руску емиграцију на овим просторима, те да је реч о својеврсној енциклопедији Руса и Рускиња који су оставили неизбрисиве и важне трагове у многим пољима свог рада. Чак и ако мислите да доста знате о њима, овде ћете наћи много нових детаља о животу како знаменитих тако и обичних људи.

Срдачан поздрав!

Srpski Rusi - plakat