Књижевност у четири годишња доба: зима

Панчево – Град сусрета

Програм фестивала:

22. фебруар 2019.

17 сати: Пријем гостију књижевника у Градској управи
18 сати: Отварање изложбе „На веслу прича“ у Фоајеу КЦП
20 сати: Књижевно вече у Градској библиотеци Панчево

23. фебруар 2019.

12 сати: Свечана сала Народног музеја Панчева – Читање текстова
19 сати: Градска библиотека Вршац – Књижевни сусрет

Укратко:

Ове зиме Панчево је град сусрета писаца из наше регије. Ради се о међународном књижевном фестивалу који се сваког годишњег доба одржава другдје с намјером да окупи домаће и стране писце, представи њихову умјетност и допринесе дијалогу и разумијевању, те помогне у ширењу присутности различитих књижевних пракси и поетика. У Србији управо Панчево и његови аутори домаћини су својим колегама из сусједства. Из Словеније долазе Изток Осојник и Деан Кобан, из Хрватске Енес Кишевић, Дражен Катунарић и Маријан Гракалић, из Босне и Херцеговине Дино Поровић, Тамара Чапељ и Јасмина Хањалић, а из Македоније Борче Панов и Јовица Илић. Србију у овом сусретању представљају редом аутори из Панчева: Јасмина Топић, Милош К. Илић, Предраг Алмажан, Вуле Журић, Дејан Боснић и Немања Ротар. Аутори ће наступити и у Градској библиотеци у Вршцу, граду који, такођер, негује међународне сусрете писаца и има вишевјековну хисторију књижевног живота. Панчево – Град сусрета трећи је у низу Фестивала књижевности у четири годишња доба. Први је љетос одржан у хрватском граду Зелини надомак Загреба, док се јесенас иста манифестација одржала у Сарајеву у Босни и Херцеговини. Након Панчева, фестивал ће се на прољеће преселити на пар дана у Словенију. Наступи и дружења писаца из регије на неки начин тако и симболички слиједе козмичке вегетативне промијене кроз годину настојећи умјетност учинити видљивом и присутном у друштву у сваком добу. Отвореност средине и ентузијазам аутора засигурно тако кроз ову манифестацију чине богатијим цјелокупни културни живот.

Маријан Гракалић, књижевник