Јавни позив за предлоге кандидата за признање „Плакета Читалишта“

Плакета Читалишта додељује се појединцу за објављено оригинално дело на српском језику које представља изузетан допринос проучавању историје библиотекарства. Монографија или друго остварење за које се признање додељује требало би да има одлике научног дела, превасходно са тематиком из историје библиотека код Срба, или да се бави појавама, покретима и појединцима који су значајно допринели развоју библиотекарства у националним оквирима.

Приликом одлучивању о добитнику признања, разматра се целокупан животни допринос аутора у овој области, а изузетно признање се може доделити групи аутора или за дело на страном језику које представља допринос историји библиотекарства код Срба. Добитнику припадају Повеља и новчани износ. Јавни позив за пријаву аутора и њихових дела која конкуришу за ово признање отворен је до краја марта 2019. године. Предлоге могу упутити установе, удружења, неформалне групе и појединци.

Предлози се достављају на меил адресу часописа Читалиште [email protected], са назнаком „Плакета Читалишта“. Предлог садржи: образложење предлагача, радну биографију и библиографију радова аутора који се предлаже за признање. Предлагач је у обавези и да на адресу Градске библиотеке Панчево (Немањина 1, 26000 Панчево, са назнаком „Плакета Читалишта“) пошаље три примерка књиге предложеног кандидата. Књиге и материјал се не враћају.

Жири, који именује ГБП у складу са Правилником о додели Плакете, до краја априла 2019. обавештава Градску библиотеку Панчево о својој одлуци. Одлука са образложењем је у писаној форми и јавно се саопштава на веб-странама Читалишта (www.citaliste.com) и Градске библиотеке Панчево. Уколико Жири оцени да нема одговарајућег кандидата, признање се неће доделити.

У поводу јубилеја, 30. броја и 15 година постојања ЧИТАЛИШТА: научног часописа за теорију и праксу библиотекарства, Читалиште, Градска библиотека Панчево и Град Панчево установили су 2017. признање у области истраживања историје библиотекарства у националним оквирима. Признање се свечано додељује 24. маја на обележавању Дана и славе Градске библиотеке Панчево, Св. Ћирила и Методија. Први добитник „Плакете Читалишта“ је проф. др Десанка Стаматовић.

Обележавање јубилеја „Читалишта“ и додела Плакете Читалишта 2017. identitet2017.citaliste.com