Промоција публикације “Род и рад у културном сектору у Србији”

Читаоница Градска библиотека Панчево

Петак, 24. март 2023. године

Састанак поводом унапређења родне равноправности на културној сцени у Панчеву 24. марта у Градској библиотеци Панчево

17.00 часова – интерни део догађаја / радионица и консултације са радницама у култури
19.00 часова – програм за јавност

Након иницијалног разговора са доносиоцима одлука у области културе Града Панчева у септембру 2022. године, Градска библиотека Панчева угостиће у петак 24. марта од 19 часова промоцију коначних резултата истраживања о родној равноправности на домаћој сцени које су спровели Асоцијација Независна културна сцена Србије (НКСС) и панчевачка организацијаом “Електрика”.

Ова публикација резултат је пројекта “Родна равноправност за културну разноликост”, подржаног од стране Међународног фонда за културну разноликост УНЕСЦО-а. Овај пројекат је изабран као један од шест најбољих и једини из Србије, у конкуренцији од више од 1000 пројеката из целог света.

Пројекат има за циљ стварање предуслова за правичнији приступ који би женама као креаторкама културних израза пружао једнаке могућности у културном пољу у Србији.

На промоцији ћемо представити резултате истраживања које је обухватало анкету, интервјуе и експертску фокус групу, у којима је учествовало скоро 250 уметница, културних радница и предузетница из различитих делова Србије.

Истовремено, овај сусрет смо замислили као састанак са локалним актеркама и актерима у култури у Панчеву – уметницима/ама, наставницима/ама уметничких предмета, члановима/цама уметничких организација, запослених у културним установама, новинарима/кама који прате културу и уметност и др., студентима и студенткињама уметности, где бисмо волели више да чујемо о искуствима и перспективама за унапређење родне равноправности у пољу културе у Панчеву.

Догађај се реализује у сарадњи са истраживачима Универзитета уметности у оквиру пројекта „Женско лидерство у музици“ Фонда за науку, а издавање публикације подржали су Министарство културе и Секретаријат за културу града Београда.

• Какви су услова рада културних радница и предузетница у културном сектору?
  • Какви су услови живота запослених и ангажованих у културном сектору у Србији?
  • Који облици родне дискриминације генеришу родне неравноправности у културном животу?
  • Како можемо допринети повећаном учешћу жена и њиховој праведнијој заступљености у културном пољу у нашем друштву?

О овим питањама разговарамо у петак, 24. марта 2023. од 19 часова у Градској библиотеци Панчева.

Говоре:

• Татјана Николић – Колектив младих жена ФЕМИX, Факултет драмских уметности у Београду
  • Др Нађа Бобичић – Побуњене читатељке, Факултет политичких наука у Београду
  • Др Предраг Цветичанин – Центар за емпиријске студије културе југоисточне Европе (ЦЕСК), Факултет уметности у Нишу

Улаз је бесплатан.

UNESCO - Diversity of Cultural Expressions