Књижевна манифестација Мајски дани књиге 2022

МАЈСКИ ДАНИ КЊИГЕ У ПАНЧЕВУ

Уметност – последње прибежиште индивидуалности и слободе

од 24. до 28. маја 2022. године

Овогодишњи „Мајски дани књиге у Панчеву“ одржавају се под називом „Уметност – последње прибежиште индивидуалности и слободе“. У овом суморном времену рата, финансијских криза, ауторитарних режима, расних и верских сукоба, васкрсавању фашизма и свеопштем организовању политичких мржњи на глобалном плану, уметност нуди, као можда још једино прибежиште, наду да је могуће сачувати индивидуалност и слободу мишљења и говора.

Сведоци смо да је префињени европски осећај за моћну и непоновљиву индивидуалност деградирао је у најсуровије облике егоизма и аутистичности. Слобода мишљења и стварања окована је законом тржишта и бирократијом. Генијалци су непожељни, индивидуалност и аутономност омражена, традиција обесмишљена, а слобода редукована. И како то рече италијански писац Александро Барико: “Варвари су поново запосели све.

Површина уместо дубине, брзина уместо промишљања, секвенце уместо анализе, сурфинг уместо продубљивања, комуникација уместо исказа, мултитаскинг уместо специјализације, задовољство уместо труда. Систематско урушавање читавог менталног инструментарија наслеђеног од романтичне и грађанске културе деветнаестог века. Све до најскандалознијег детаља: грубе лаицизације сваког феномена, фронталног напада на светост душе, шта год она значила”. Стога смо желели да покажемо да се уметници, гајећи свако свој стваралачки израз, долазећи из разних крајева и разних социјалних група, још увек боре да задрже светост душе, мирноћу савести и слободу изражавања, упркос свему.

Програм манифестације:

УТОРАК, 24. 05.
Градска библиотека Панчево
у 12 сати

• Свечано обележавање Дана градске библиотеке и славе Свети Кирило и Методије
  • Представљање најновијег броја часописа „Читалиште“ и зборника са научног скупа „Библиотеке и идентитет“
  • Отварање изложбе уља на платну бугарске уметнице из града Перника Радославе Манове „Живопис“

Градска библиотека Панчево у 20 сати

• Владимир Меденица, flozof
    – Предавање: „Завештање Светих Ћирила и Методија“

СРЕДА 25. 05.
Градска библиотека Панчево у 18 сати