Читаоница Градске библиотеке Панчево
Петак 27. јун у 19.30 часова
Кроз приказ ватрене борбе предака, вештим кокетирањем са историјским и имагинарним ликовима, на путу поплочавања независности Србије и Црне Горе, аутор нам на један шаљив и врло довитљив начин, нуди витраж једног времена са којим започиње своју прву причу.
Пратећи судбиу главног јунака овог књижевног дела Петра Јовановића, видећемо на који начин ће проживљавати живот и смрт посматрајући је кроз двоглед који нуди спектар различитих углова.
Његов шарм и спретност освајала су женска срца и подстицала су на љубомору и ривалство до те мере која ће на крају резултирати грехом. Тај његов авантуристички дух славног алпинисте, плаћеног убице и службеника одговорног за све краљеве послове, чиниле су га врло контроверзном личношћу, пуног страсти, романтицизма, али дубоко у себи садржи одређене нијансе извитоперености и настраности, где омча греха виси око врата, као камен је тешка и води у снежне дворане смрти, где су слова крвљу опроштајем исписане. Ватра коју поседује осветљаваће сваки угао таме скривеној у нашој души и путујући његовим траговима откриваћемо делове наше подсвести.
Оно што је интригантно и занимљиво, а уједно и вечито питање које свако од нас поставља у одређеним ситуацијама, а које и сам аутор намеће давајући такав наслов који гласи: „А шта да је све другачије?“
Може ли се судбина преправити или је досуђен терет таман за наша плећа? Да ли се од смрти може побећи и колико је пута морамо преживити? Све то нам је аутор приказао на маестралан начин стварајући фантастичне мотиве и сликовите визије, док кроз ухо одзвања deja vu и враћа на место где је све почело као и где се завршило.
За мање од тридесет секунди цела галерија се тресла. Петар је имао чудан осећај да је све то већ преживео. Тада му ниоткуда пред очима бљесну стена која се руши, а мало потом и брод који тоне. Кроз временски портал, путујући кроз прошле животе, где карма вреба и никада не остаје. Нити које повезују све приче, које извирују из подсвести и као привиђење обигравају, да би најавиле одређене догађаје док се сећања садашњости и прошлости мешају. Љубав између брата и сестре која је прешла границу дозвољености и која је прерасла у хибрис морала је бити кажњена. Одређене пролепсе које је Магдалена имала биле су оно што је нужно. Аутор је изванредно представио мотив издаје користећи паралелу са Јудом приказујући слику Тајне вечере кроз Магдаленину визију. Андреа је ушла у собу, говорећи ми нешто што нисам разумела. Зблануто сам посматрала како Исус и дванаест апостола вечерају, док он и не слути да ће га један од њих издати. Оно што јој је у тој визији дато представља увид у будућност и оно што ће се догодити али кроз заклетву коју мора испунити да би јој грех био опроштен.
„На дан смрти брата својега, ти откриј срамну тајну своју. Ако и тада будеш ћутала, грех ти никада неће бити опроштен.“ Ово дело обилује интертекстуалношћу. Кроз ове приче прожете научном фантастиком, са доста метафора и рефлексивности, развијајући осећај авантуристичког духа и филозофске промисли корачајући по снежним стазама исписаних страница утиснућемо у нашу душу као печат снажан утисак који оставља ова књига. У глави јављаће се разна питања, јер се дело може тумачити из више углова, као што и главни јунак сагледава свој живот. Ова занимљива мистерија, прожета тајним ходницима чека да буде откривена.
Тамара Васић